Gökçeada'da kamp yapmak


Gökçeada - Uğurlu Plajı
Gökçeada gezimizden sonra sizlerden 'Gökçeada'ya nasıl gidilir?', 'Gökçeada'ya ulaşım zor mu?', 'Gökçeada'da gezilmesi gereken yerler nelerdir?', 'Gökçeada'da nerede kamp yapılır?', 'Gökçeada'da ne yenir?' gibi birçok soru geldi. Bu soruların birkaçını cevaplandırdık. Soruların üstüne tıklayarak yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Şimdi 'Gökçeada nerede kamp yapılır?' sorusuna yanıt vereceğiz. Gökçeada gezimizin amacı kamp yapmaktı. Gökçeada'da birçok kamp alanı mevcut. Ama bu yazımızda Gökçeada'da kendi yaptığımız kampı anlatacağız. Buradan yola çıkarak siz de kendi kamp rehberinizi oluşturabilirsiniz. Öncelikle Gökçeada tam anlamıyla doğal bir kamp alanı. Her tarafta çadır ve karavan görebilirsiniz. Öyle ki, feribotun yanaştığı Kuzu Limanı'nda bile çadır kuranları görmek mümkün. Gelelim bizim kamp yaptığımız Uğurlu Plajı'na..

Gökçeada - İnce Burun'dan Uğurlu Plajı

Uğurlu Plajı, feribotla yanaştığınız Kuzu Limanı'ndan tam 30 km mesafede. Eğer buraya kamp yapmayı planlıyorsanız bir aracınızın olması iyi olur. Eğer aracınız yoksa Gökçeada merkezden kalkan dolmuşlarla Uğurlu'ya ulaşabilirsiniz. Neden Uğurlu Plajı'nı tercih ettiğimize gelirsek, öncelikle upuzun bir kumsalı var. Yaklaşık 1.7 km. Plajın genişliği de 80 metreye kadar çıkabiliyor. Hem de Gizli Liman'a çok yakın. Uğurlu Plajı ile Gizli Limanı ayıran İnce Burun ayrıca Türkiye'nin en batı ucu. Böyle güzel bir coğrafi konuma sahip. Sadece buna sahip olmakla yetinmiyor, ayrıca plajdan 100 metre içeriye girdiğinizde çam ağaçları başlıyor. İşte burası bizim kamp için ideal gördüğümüz yer. Sahilde de yüzlerce çadır görebilirsiniz ama buradaki çam ağaçlarının altı kamp yapmak için çok ideal. Yüzlerce çadırı görünce şaşırıyorsunuz.

Gökçeada - Uğurlu Plajı
Plaj, doğal bir kamp alanı. Her ne kadar plaja tuvalet ve duş yapılmış olsa da çok sağlıklı çalışmıyor. Ve tabi ki çok temiz değiller. Biz bu gibi ihtiyaçlarımızı gidermek ve alışverişimizi yapmak için Uğurlu Köyü'ne gitmeyi tercih ettik. Yaklaşık 3-4 kilometre mesafedeki Uğurlu'ya aracınızla giderek birkaç dakikada ulaşabilirsiniz. Mesafe sizi aldatmasın dik bir yokuş olduğu için yürüyerek gitmeniz biraz yorucu olabilir. Uğurlu Köyü'nde aradığınız birçok şeyi bulmanız mümkün. Ama alkollü içecek satışı yok. Bilginize.. Burası muhafazakar görüşün hakim olduğu bir bölge. Köyün içinde bir pazar kuruluyor ve her şeyi taze taze oradan alabilirsiniz. 

Gökçeada - Gizli Liman
Eğer Uğurlu Plajı'na alternatif bir yer arıyorsanız, biraz daha yalnız kalmak istiyorsanız Gizli Liman'a da çadır kurabilirsiniz. İnce Burun tepesini 5-6 dakikalık yürüyüşle aşarak Gizli Liman'a inebilirsiniz. Burada da her daim kamp yapanlar mevcut.

GÖKÇEADA'DA BAŞKA NERELERDE KAMP YAPILIR?

Gökçeada kesinlikle kampçılık için çok ideal bir bölge. Dağın başına da, deniz kıyısına da çadırınızı kurabilirsiniz. Kimse gelip sizi rahatsız etmez. Biz Uğurlu Plajı ve Gizli Limanı tercih etsek de; Aydıncık Plajı, Yıldızkoy, Laz Koyu, Kefaloz, Martı Plajı ve Marmaros'u da çadır kurmak için tercih edenlerle sıkça karşılaştık. Bu plajlar arasında sadece Aydıncık ve Yıldızkoy'da kamp tesisi mevcut.

Sonsöz olarak, eğer kamp yapmayı, doğayla başbaşa olmayı seviyorsanız mutlaka ama mutlaka Gökçeada'ya gelmelisiniz. Deniziyle doğasıyla kampçılık için imkanlarıyla Gökçeada, ülkemizdeki nadir güzellikteki bölgelerden biri. En az 4-5 gün ayırmanızı öneririz.

İyi kamplar..

Yol tarifi için haritaya tıklayınız..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yurtiçi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Gezegeni Keşfet

Gezmeyi, yazmayı, yemeyi, içmeyi, fotoğraf çekmeyi ve bunları paylaşmayı çok seviyoruz. Gelin birlikte gezegeni keşfedelim.