Gökçeada'da kamp yapmak

Gökçeada - Uğurlu Plajı Kampımız

Gökçeada gezimizden sonra sizlerden 'Gökçeada'ya nasıl gidilir?', 'Gökçeada'ya ulaşım zor mu?', 'Gökçeada'da gezilmesi gereken yerler nelerdir?', 'Gökçeada'da nerede kamp yapılır?', 'Gökçeada'da ne yenir?' gibi birçok soru geldi. Bu soruların birkaçını cevaplandırdık. Soruların üstüne tıklayarak yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Şimdi 'Gökçeada nerede kamp yapılır?' sorusuna yanıt vereceğiz. Gökçeada gezimizin amacı kamp yapmaktı. Gökçeada'da birçok kamp alanı mevcut. Ama bu yazımızda Gökçeada'da kendi yaptığımız kampı anlatacağız. Buradan yola çıkarak siz de kendi kamp rehberinizi oluşturabilirsiniz. Öncelikle Gökçeada tam anlamıyla doğal bir kamp alanı. Her tarafta çadır ve karavan görebilirsiniz. Öyle ki, feribotun yanaştığı Kuzu Limanı'nda bile çadır kuranları görmek mümkün. Gelelim bizim kamp yaptığımız Uğurlu Plajı'na..

Gökçeada'nın en batı ucu İnce Burun'dan Uğurlu Plajı
Gökçeada - İnce Burun'dan Uğurlu Plajı

Uğurlu Plajı, feribotla yanaştığınız Kuzu Limanı'ndan tam 30 km mesafede. Eğer buraya kamp yapmayı planlıyorsanız bir aracınızın olması iyi olur. Eğer aracınız yoksa Gökçeada merkezden kalkan dolmuşlarla Uğurlu'ya ulaşabilirsiniz. Neden Uğurlu Plajı'nı tercih ettiğimize gelirsek, öncelikle upuzun bir kumsalı var. Yaklaşık 1.7 km. Plajın genişliği de 80 metreye kadar çıkabiliyor. Hem de Gizli Liman'a çok yakın. Uğurlu Plajı ile Gizli Limanı ayıran İnce Burun ayrıca Türkiye'nin en batı ucu. Böyle güzel bir coğrafi konuma sahip. Sadece buna sahip olmakla yetinmiyor, ayrıca plajdan 100 metre içeriye girdiğinizde çam ağaçları başlıyor. İşte burası bizim kamp için ideal gördüğümüz yer. Sahilde de yüzlerce çadır görebilirsiniz ama buradaki çam ağaçlarının altı kamp yapmak için çok ideal. Yüzlerce çadırı görünce şaşırıyorsunuz.

Gökçeada'nın en güzel koylarından biri olan Uğurlu Plajı'nda çam ağaçlarının altına çadırınızı kurabilirsiniz.
Gökçeada - Uğurlu Plajı

Plaj, doğal bir kamp alanı. Her ne kadar plaja tuvalet ve duş yapılmış olsa da çok sağlıklı çalışmıyor. Ve tabi ki çok temiz değiller. Biz bu gibi ihtiyaçlarımızı gidermek ve alışverişimizi yapmak için Uğurlu Köyü'ne gitmeyi tercih ettik. Yaklaşık 3-4 kilometre mesafedeki Uğurlu'ya aracınızla giderek birkaç dakikada ulaşabilirsiniz. Mesafe sizi aldatmasın dik bir yokuş olduğu için yürüyerek gitmeniz biraz yorucu olabilir. Uğurlu Köyü'nde aradığınız birçok şeyi bulmanız mümkün. Ama alkollü içecek satışı yok. Bilginize.. Burası muhafazakar görüşün hakim olduğu bir bölge. Köyün içinde bir pazar kuruluyor ve her şeyi taze taze oradan alabilirsiniz.

Gökçeada Uğurlu Plajı'nın hemen yanında yer alan Gizli Liman kampçıların gözde yerlerinden
Gökçeada - Gizli Liman
Eğer Uğurlu Plajı'na alternatif bir yer arıyorsanız, biraz daha yalnız kalmak istiyorsanız Gizli Liman'a da çadır kurabilirsiniz. İnce Burun tepesini 5-6 dakikalık yürüyüşle aşarak Gizli Liman'a inebilirsiniz. Burada da her daim kamp yapanlar mevcut.

GÖKÇEADA'DA BAŞKA NERELERDE KAMP YAPILIR?

Gökçeada kesinlikle kampçılık için çok ideal bir bölge. Dağın başına da, deniz kıyısına da çadırınızı kurabilirsiniz. Kimse gelip sizi rahatsız etmez. Biz Uğurlu Plajı ve Gizli Limanı tercih etsek de; Aydıncık Plajı, Yıldızkoy, Laz Koyu, Kefaloz, Martı Plajı ve Marmaros'u da çadır kurmak için tercih edenlerle sıkça karşılaştık. Bu plajlar arasında sadece Aydıncık ve Yıldızkoy'da kamp tesisi mevcut.

Sonsöz olarak, eğer kamp yapmayı, doğayla başbaşa olmayı seviyorsanız mutlaka ama mutlaka Gökçeada'ya gelmelisiniz. Deniziyle doğasıyla kampçılık için imkanlarıyla Gökçeada, ülkemizdeki nadir güzellikteki bölgelerden biri. En az 4-5 gün ayırmanızı öneririz.

İyi kamplar..

Yol tarifi için haritaya tıklayınız..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yurtiçi

8 yorum:

 1. İlk yorum benden olsun�� Sayfanız ile ada feribotunda tanıştık. Gökçeada gezi rehberi yazınız dolu dolu yol gösterici olmuş. Biz yıldız koyu ve aydıncık da çadır kurduk. Uğurlu plajına da günübirlik gittik. Sessizlik ve huzur arıyorsanız kesinlikle gökçeada doğru adres. Seneye görüşürüz sevgili Gökçeada ����

  YanıtlaSil
 2. Nazlı Hanım, teşekkür ederiz:) Bazen bir yorum almak çok zor olabiliyor :(( Umarız bundan sonra da bizi yorumsuz bırakmazsınız. Gökçeada Gezi Rehberi yazımızın yol gösterici olmasına sevindik. Aslında Gökçeada ile ilgili yazacağımız o kadar çok şey var ki... Onun sessizliğini sevdiğimizdendir susuyoruz. Umarız Gökçeada'da denk geliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarız Gökçeada sevdalıları olarak denk geliriz. bundan sonra takipçinizim

   Sil
 3. Gökçeada, Türkiye’deki en iyi kamp alanlarından biri. Adamızın her yerinde yaz aylarında kamp kuran birilerine rastlamak mumkun. Sözüm sizlere değil, yazılarınızdan gökçeadamızı ne kadar sevdiğinizi hissediyoruz. Ama buradan kampçı arkadaşlara bir mesaj da iletmek istiyorum. Biz 12 ay bu adada yaşıyoruz. Gökçeada hepimizin. Onu korumak da hepimizin görevi. Güney sahillerindeki talanı görüyoruz. Gökçeada şu zamana kadar kendini koruyabildi. Ama son yıllarda gököeadaya artan ilgi çevre kirliliğine sebep olmaya başladı. Herkes çadırını kuruyor tatilini yapıyor ama kimse çöpünü toplamıyor. Yaz sonunda o güzelim koyları görseniz içiniz kahrolur her yerde bir poşet, her yerde bir çöp. Patikadan gidilen gizli limanı görmelisiniz. Çöpe basmadan yürüyemezsiniz.Kampçı arkadaşlar giderken çöplerini toplasalar hatta bir poşet çöp de fazladan toplasalar iyi olmaz mı? Bu duyarlılığı oluşturmak için sizlere büyük gorev dusuyor bir kez daha belirtiyorum sözüm size değil. Ama siz bu konuda destek olabilirsiniz diye dusunuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bu talan kültürü üzülerek söylüyoruz bu coğrafyanın adeta kaderi olmuş. Gökçeada henüz tam anlamıyla bu talan kültürü ile tanışmadı, umarız hiçbir zaman tanışmaz. Sadece çöpler değil, betonlaşma da büyük tehlike. 300-500 metrekare tarla alan ev yapıyor. Buna da bir dur denilmesi gerekiyor artık. Neyse buna da bir ara değiniriz.. Büyükşehirlerde de, kasabalarda da, köylerde de, en ıssız yerde dağ başında bile çöp ile karşılaşmamanız neredeyse imkansız. Bu yüzden kamp yapanları çevreyi kirletiyormuş gibi genelleme yapmamız doğru olmaz. Son yıllarda ülkemizde kamp kuranların sayısında büyük bir artış söz konusu. Alternatif tatil yerleri arıyor herkes. Dolayısıyla henüz kampçılık kültürü tam oturmamış olabilir ama çevreye çok duyarlı bir nesil geliyor. Bu yüzden bazı tatil bölgelerinde kamp yapanların çadırları toplandı, cezalar yazıldı. Belirlenmiş veya özel kamp alanı dışında çadır kurmayı bazı kaymakamlıklar yasakladı. Bu da doğru değil. Yasaklamak yerine her belediye/kaymakamlık bölgesindeki kamp alanları sayısını artırsa daha iyi olacak. Hem kontrolü kolay olacak, hem de kampçılarda her imkanı olan kamp alanlarına kavuşacak. Bu dengenin kurulacağını düşünüyoruz. Doğanın korunması adına da kampçı sayısının artmasını çok önemli buluyoruz. Aslında Türkiye genelinde bir temizlik hareketine ihtiyacımız var. Çünkü şöyle bir algı var. Bir yer pis ise her yerde çöp varsa, oraya gelen de elindeki sigara izmaritini, içecek kutusunu, poşeti, çöpü yere atıyor ve gidiyor. Sonra her yer çöp olmuş deyip hem kızıyor ama yine de kirletmeye devam ediyor. Ama bir yer tertemiz ise elinizdeki en ufak bir kağıdı bile yere atmıyor çöp bidonu arıyorsunuz. Şöyle bir örnek verelim. Biz bir süre kamp kurmaya ara verdik. Yer bilgisi vermeyeceğim ama bir dağa çıktık. Ormanın içine girdik. Buradan insan bile geçmemiştir diyeceğiniz bir yer. Ama maalesef çöp toplamaktan çadırımızı kuramadık. İçimiz sıkıldı kamp atmadan geri döndük. Yani kısacası burada önce bireylere, sonra da belediyeler başta olmak üzere resmi kurumlara büyük görev düşüyor. Büyük bir temizlik hareketi başlatmalıyız. Bu proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve STK'lar ile el ele yapılırsa büyük sonuç alınabilir. Temiz olan bir yeri kimse kirletmez. Evet, çöp olan bir yere çöp atmak doğru değil ama maalesef kirlilik böyle giderek artıyor. Önüne geçilemiyor. Bu bir etki/tepki olayı. Biz, üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Bununla ilgili içerikler paylaşmayı zaten düşünüyorduk. Sizden tek bir ricamız var. Lütfen kampçıların hepsini bir tutmayın. Gerçekten çoğu kampçı, oluşturduğu çöpten daha fazlasını topluyor çoğu zaman. Gökçeada'ya iyi bakın. Belki Gökçeada Belediyesi öncülük ederse bir temizlik hareketi başlatılabilir, bizlerde seve seve yardıma geliriz.

   Sil
 4. Ekimin ortasında gökçeada’ya gitmeyi düşünüyoruz. feribot seferlerinde bir sıkıntı yaşar mıyız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kış döneminde Gökçeada-Kabatepe arasında her gün karşılıklı 4 sefer düzenleniyor. Herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Artık adaya giden feribotlar gayet iyi. Ama sizi deniz tutuyorsa, çok dalgalı veya rüzgarlı bir günde biraz sıkıntı çekebilirsiniz. İyi tatiller

   Sil
 5. Gökçeada için hazırlanmış güzel bir kamp rehberi. Ancak güncellemeler biraz eksik kalmış. Son dönemde kampçılar ve karavancılar nedeniyle oluşan çöp yığınları ve yangın riskleri nedeniyle kaymakamlık talimatları değiştirildi ve jandarma bu konuda göz açtırmıyor. Bence de doğrusu olan bu şekilde olması, kontrolsüz kampçılık biraz daha ileri boyutta adanın doğası için riskleri arttırıyor.

  YanıtlaSil


Yorumlarınızda Türkçe yazım kurallarına uymanızı ve yaptığınız yorumun, yazımızla alakalı olmasına özen göstermenizi rica ederiz. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için İletişim sayfasını kullanınız. Yazdığınız yoruma gelen cevaptan haberdar olmak için yorum kutusunun sağ altındaki Beni bilgilendir yazısına tıklayın.

Gezegeni Keşfet

Gezmeyi, yazmayı, yemeyi, içmeyi, fotoğraf çekmeyi ve bunları paylaşmayı çok seviyoruz. Gelin birlikte gezegeni keşfedelim.